Hrad Landštejn, lanové outdoorové centrum

Historie hradu je dodnes plná nejasností a prázdných míst, zejména z doby, kdy hrad vznikl (pravděpodobně na konci 12. století). Jeho zbudování těsně na tehdejší česko-rakouské hranici, kdy na dohled stál jeho rakouský protějšek - není úplně jasné a stále probíhá archeologický výzkum, který může ledacos napovědět. V romantickém okolí žil Jan Jiří Grassel, známý to loupežník a lapka, který dal své jméno všem grázlům až do dnešních dob... Za návštěvu jistě stojí i Graselovy stezky.

Součástí areálu hradu byl i z větší části dosud stojící panský kostel svatého Jana Křtitele, do dnešní doby se zachovalo jeho presbyterium s apsidou. V nedávné době byly na vnitřních stěnách presbyteria odkryty unikátní fresky ze 13. a 14. století, které se nyní nacházejí ve stádiu náročného a dlouhodobého restaurování.

Hrad vlastnilo několik šlechtických rodů (Hartlieb z Landštejna, Vítkovců, Krajířů). V roce 1771 Landštejn vyhořel.

Po vstupu do hradního areálu je možno v první bráně navštívit malou expozici archeologických nálezů, objevených v posledních letech.

Jádrem hradu byla velká hranolová věž (tzv. bergfrit) na jižní straně, na severní straně pak menší obytná věž s kaplí. Obě věže později spojil dvoupatrový palác. Mohutná hradba připojená k oběma věžím vymezila pětiboký areál hradu s nádvořím, do nějž se vcházelo románskou branou.

Horní část vyšší věže hradu byla upravena jako vyhlídková. Z jejího vrcholu je krásný pohled na lesnatou krajinu České Kanady.

Po dobu letní sezóny na hradě vystupují různé kapely a skupiny historického šermu. Konání akcí je závislé na počasí!

 

Otevírací doba

 • duben a říjen, jen soboty a neděle duben a říjen
 • květen a září - 9:00 – 16:00
 • červen až srpen - 9:00 – 17:00

 

GPS hradu Landštejn

49°1'26.372"N, 15°13'50.133"E

 

Užitečné informace

 • Pod hradem se nachází soukromé PLACENÉ parkoviště.
 • Okolo hradu prochází cyklotrasa č. 32, součást stezky Greenways Praha - Vídeň.
 • Autobusem je spojení na lince Jindřichův Hradec - Nová Bystřice - Slavonice.

 

V okolí Landštejnu můžete navštívit

 • Staré Město pod Landštejnem - gotický kostel, poblíž je starý židovský hřbitov, obora se zubry a u vesnice Veclov rozlehlá obora s desítkami bizonů.
 • Trojmezí - zhruba 1 km od Starého Města je hraniční kámen, označující místo, kde se stýkaly původní hranice Čech, Moravy a Rakouska.
 • Maříž - vesnice na rakouských hranicích, dnes známá vyhlášenou keramickou dílnou, nedaleko obce je torzo bývalého zámečku.
 • Slavonice - najdeme zde soubor unikátních goticko renesančních památek, z města vede Grasselova stezka, kterou procházíte nejkrásnější místa v okolí,  poblíž městečka je „Pevnostní areál„ s krátkou naučnou stezkou.
 • Úzkorozchodná trať - vede z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice. V letní sezóně se můžete svézt historickým vláčkem taženým parní lokomotivou a obdivovat nádhernou přírodu České Kanady nebo v zastávce Kaproun položit kamínek na mohylu u pomníku Járy Cimrmana.
 • Český Rudolec - gotický kostel, zámek zvaný „Malá Hluboká“ - dnes ve velmi špatném stavu.
 • Městečko Slavonice
 • Slavonické podzemí
 • Rozhledna Blockheide - je vyhlídková věž v Rakousku. Nachází se ve spolkové zemi Niederösterreich, nedaleko města Gmünd, v přírodním parku Blockheide, v blízkosti hranic s Českou..
 • Maříž - je vesnička proslulá především ruční keramikou. Nachází se u státní hranice mezi Českou republikou a Rakouskem. Přibližně 3 km jihozápadně od městečka Slavonice.
 • Bizoní farma

 

Lanové a outdoorové centrum Landštejn

Lanový park Landštejn najdete ve Starém městě pod Landštejnem, 53 km od našeho ubytování Třeboň Na Statku.

Na jedno místě tu najdete 21 vysokých lanových překážek, ale také nízké překážky vhodné pro děti od pěti let. Pro adrenalinové hráče je připraveno hřiště pro Paintball.

Nedaleko kempu jsou atrakce jako je aquazorbing, lukostřelba nebo Bungee running.

 

Kde centrum najdete?

Adresa: Coody Outdoor, s. r. o., 378 82 Staré město pod Landštejnem
GPS: 49°0'51.800"N, 15°15'8.000"E

Otevírací doba: 
květen, červen: So – Ne 10. 00 – 18.00 hod.
červenec, srpen: Po – Ne 10. 00 – 18.00 hod.
září: So – Ne 10.00 – 18.00 hod. 

Výlet na Landštejn se můžete stát celodením výletem z našeho ubytování Třeboňsko Na Statku. Nezapomeňte navštívit i zajímavosti na trase a v okolí Landštejnu!

 

Kontakty

ubytování Třeboň Jihočeský Statek

 

 

ubytování Třeboň rezervace online

 

telefon: 775 885 657

 

 

 

KDE NÁS NAJDETE PENZION?

 

Lhota u Dynína č. 23, Jižní Čechy

 

 

 


Spolupracujeme: Dovolená v ČR

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout