RYBNÍKY BOŠILECKÝ A ZÁBLATSKÝ

Penzion Třeboň Na Statku najdete v Jižních Čechách, přímo mezi rybníky Bošilecký a Záblatský.

 

Záblatský rybník

Záblatský rybník je šestý největší v celé České republice, vodní plochu má cca 305 ha. Je třetí největší v okrese Jindřichův Hradec. Dosahuje hloubky 3 m. Hráz je dlouhá 1400 metrů a je porostlá staletými duby, některé z nich mají obvod až 5,4 metru. Je jedním z nejvýnosnějších třeboňských rybníků při výlovech. Rybník je napájený Zlatou stokou, rybníkem Námětek, stokou z Ptačího blata a dále do něj přitéká voda z povodí Dubenského potoka. V západní části rybníka a jeho okolí se nachází přírodní rezervace Záblatské louky.

Jeho historie sahá do 14. století, kdy byl vybudován Štěpánkem Netolickým.

V západní části rybníka a jeho okolí se nachází přírodní rezervace Záblatské louky.

 

Nachází se cca 1 km jižně od našeho ubytování v obci Lhota u Dy­nína na Třeboňsku. Jedná se o část rozsáhlého rašeliniště, které bylo z větší části zatope­no rybníkem Záblatský. Vodní plocha rybníka plynule přechází přes zblochanové a rákosové porosty v rozlehlé raše­linné, zpravidla jednosečné louky. V pestré mozaice různých biotopů našla útočiště řada ohrožených a chráněných druhů rostlin.

Z Mazelova vede k hranici rezervace vozová polní cesta. Přístup je možný také od severu, od vesničky Lhota, úzkou alejí. V této rezervaci se nachází komplex rašeliniště na Třeboňsku ojedinělé, žije zde spoustu ptactva nebo vydra říční.

 

Bošilecký rybník

Bošilecký rybník je jedním z nejstarších a největších rybníků na jihu Čech a patří mezi nejúrodnější rybníky na Třeboňsku. Celková plocha rybníka Bošilecký je dnes 200ha. Jeho stáří je přes 650 let. Bošilecký rybník se lovíval jednou za dva roky, a to vždy na Dušičky. Podle staré tradice to bylo proto, aby se rybníkářská chasa mohla účastnit mše. Nad odtokem z Bošileckého rybníka stojí slavný „bošilecký mostek“, známý z lidové písně o dvou nešikovných panenkách.

Má hráz dlouhou 340 m, hlavním zdrojem vody je Dynínský potok, ale naháněn je také od rybníku Kvíčadlo, jenž má vodu z náhonu od Zlaté stoky.

Na jižním břehu rybníka se nachází přírodní památka Lhota u Dynína, důvodem ochrany je rašelinná louka s typickou florou.


 

Rybníky najdete v blízkosti našeho ubytování Třeboň

 


Zobrazit místo Rybníky na Třeboňsku na větší mapě

Kontakty

ubytování Třeboň

 

 

 

telefon: 777 057 771
 

 

 

 

KDE NÁS NAJDETE

 

Lhota u Dynína č. 23, Jižní Čechy

 

 

 


Spolupracujeme: Dovolená v ČR

Zavřít

 

PODZIMNÍ VÝLOVY RYBNÍKŮ ZAČÍNAJÍ!

 

Přijeďte si užít podzimní víkend na jihočeský statek, máme pro Vás připravené vyhřáté ubytování.

Lovit se bude také rybník Bošilecký nedaleko našeho penzionu!

 

TERMÍNY VÝLOVŮ

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím