Obec Lužnice - u rybníka Rožmberk

Obec Lužnici najdete 11 km jihovýchodně od našeho ubytování Třeboň a je ideálním tipem na výlet na kolech. Leží totiž v blízkosti rybníka Rožmberk, který je největším rybníkem v ČR.

 

V okolí můžete navštívit:

Slepičí vršek

Z návsi se vydáte směrem k mostu, za řekou na první křižovatce vlevo po štěrkované cestě kolem křížku cca 500 m.
Pískový přesyp byl v roce 1955 vyhlášen jako státní přírodní rezervace. Rostoou zde zajímavé rostliny, které najdete třeba v poušti. Doslova coby kamenem dohodil od písečné duny začíná hráz rybníka Potěšil.

 

Přírodní rezervace Malý a Velký Tisý

Tvoří ji 11 různě velkých rybníků s rozlohou 706 ha. Soustava začíná pod železniční zastávkou Lužnice (Malý Tisý), na hráz Velkého Tisého se vydáte nejkratší cestou kolem školy k silnici Lomnice nad Lužnicí – Třeboň, tam odbočíte vpravo a po několika desítkách metrů vlevo směrem k železniční trati. Za přejezdem pokračuje polní cesta až k začátku hráze a dále ke dvoru Šaloun a k sádkám Rybářství Třeboň. Rezervace je součástí Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, jako jedinečný ekosystém ji eviduje UNESCO, výzkumnou stanici zejména pro ornitology zde má Národní muzeum

 

Rybník Rožmberk

Největší rybník Čech i Evropy - Rožmberk, kterým protéká řeka Lužnice. Přímo z obce k němu vede cesta a napojíte se na začátku hráze, po které můžete pokračovat na její konec.

Na konci hráze (u hájovny Smitka) se pak nachází bezpečnostní přeliv, který odvádí a rozptyluje povodňové vody pod hráz rybníka.

 

Nadějská rybniční soustava

Soustava rybníků poetických jmen (Blaník, Dobrá vůle, Skutek, Víra, Láska, Naděje, Rod) oddělených od sebe pouze úzkými hrázemi, napájených stokou Potěšilkou z rybníka Rožmberk.

 

V obci najdete tyto památky

  • Socha svatého Jana Nepomuckého
  • Zemědělský dvůr Rožmberská bašta
  • Bobrovna
  • Kovárna na sever od návsi

 


 

Rezervace ubytování Třeboň:

Penzion Jihočeský Statek

Naše ubytování Třeboň Vás přivítá pohodovou atmosférou, rezervujte si ubytování a vybírejte s nejlepších volných termínů.

 

Kontakty

ubytování Třeboň

 

 

 

telefon: 604 318 789

 

 

 

KDE NÁS NAJDETE

 

Lhota u Dynína č. 23, Jižní Čechy

 

 

 


Spolupracujeme: Dovolená v ČR

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím